Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 11-12 lutego br. na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach miało miejsce pierwsze doroczne spotkanie uczestników Akcji COST.

Zakres projektu

Akcja nr CA17105 pn. „A pan-European Network for Marine Renewable Energy with Focus on Wave Energy” (WECANet) (pol. „Paneuropejska sieć morskiej energetyki odnawialnej ukierunkowana na energię fal”). jest projektem sieciującym finansowanym przez Komisję Europejską poprzez stowarzyszenie Europejskiej Współpracy w Nauce i Technice (COST) i ma na celu rozwój morskiej energetyki odnawialnej w Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem przetwarzania energii fal morskich i oceanicznych.

Spotkanie obejmowało prace czterech grup roboczych oraz zebrania Komitetu Zarządzającego Akcji, i Grupy Zarządzającej jak również sieciujące spotkania uczestników. W spotkaniu wzięło udział sześciu reprezentantów z Polski: mgr Dorota Chybowska (dyrektor Centrum Transferu Technologii Morskich AM), dr hab. inż. Leszek Chybowski członek Komitetu Zarządzającego Akcji WECANet (pracownik Wydziału Mechanicznego AM), dr inż. Andrzej Montwiłł (dyrektor Instytutu Zarządzania Transportem AM), dr inż. Maciej Reichel (pracownik Politechniki Gdańskiej oraz Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska w Iławie), dr hab. inż. Małgorzata Robakiewicz – członkini Komitetu Zarządzającego Akcji WECANet (pracownik Instytutu Budownictwa Wodnego PAN), dr hab. inż. Wojciech Sulisz (pracownik Instytutu Budownictwa Wodnego PAN).

Nasi pracownicy aktywnie uczestniczą w pracach grup roboczych:

  • Nr 3 Aspekty techniczne (niezawodność, obsługiwalność, materiały itp.) związane z przetwarzaniem energii fal;
  • Nr 4 Aspekty nietechniczne (społeczne, ekonomiczne, prawne, środowiskowe itp.) związane z przetwarzaniem energii fal.

Wyniki realizowanych w trakcie Akcji zadań będą upowszechniane na konferencjach tematycznych oraz w publikacjach. Akcja WECANet ma również w ofercie indywidualne krótkoterminowe wyjazdy naukowe oraz letnie szkoły doskonalące kompetencje uczestników w zakresie przetwarzania energii z fal morskich. W wydarzeniach może wziąć udział każdy naukowiec z Polski zajmujący się energią odnawialną z naciskiem na przetwarzanie energii fal morskich i oceanicznych.

Akcja WECANet buduje solidne podwaliny realizacji międzynarodowych projektów, w tym finansowanych ze środków Komisji Europejskiej z programu Horyzont Europa. Energia z fal morskich i oceanicznych nie została bowiem jak dotąd skutecznie okiełzana przez człowieka, a liczba trudności związanych z produkcją tego typu energii i jej włączeniem do sieci jest wciąż bardzo duża Istniejące demonstratory instalacji, które zostały uruchomione w kilku państwach europejskich (Wielka Brytania, Dania, Portugalia) nie przyniosły oczekiwanych rezultatów m.in. z wyżej wymienionych powodów. Dodatkowo, informacja na temat postępów technologicznych w tym obszarze jest rozproszona, podwaliny prawne oraz analizy ekonomiczne i środowiskowe są skąpe. WECANet stanowi początek harmonizacji stanu wiedzy z zakresu pozyskiwania energii z fal morskich i oceanicznych w wymiarze technologicznym i nie technologicznym.

Strona internetowa akcji: https://www.cost.eu/

Więcej informacji na stronie KPK: http://www.kpk.gov.pl/wp-content/uploads/2016/12/COST.pptx

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę