Badania Naukowe Katedra Podstaw Budowy Maszyn

Szczegółowe obszary badawcze pracowników Katedry Podstaw Budowy Maszyn

• Opracowywanie technologii złożonych materiałów – kompozytów metalowo-ceramicznych.
  • Badanie właściwości materiałów, ekspertyzy materiałowe.
  • Spajanie metali i kompozytów.
  • Badania wytrzymałościowe elementów na rozciąganie, ściskanie, zginanie o zakresie pomiarowym 1000 kN (100 ton).
  • Badania tensometryczne naprężeń i odkształceń.
  • Badania lin stalowych.
  • Badania wibroakustyczne konstrukcji, urządzeń mechanicznych.
  • Badania statycznych i dynamicznych własności wibroizolatorów.
  • Pomiary drgań mechanicznych i hałasów.
  • Badania twardości metali.
  • Badania udarności metali.
  • Symulacje komputerowe naprężeń i odkształceń konstrukcji mechanicznych (w szczególności odbojnic elastomerowych, wibroizolatorów gumowych, prętowych ustrojów nośnych).
  • Projektowanie i wykonanie stanowisk laboratoryjnych oraz pomocy naukowych.
  • Szkolenie w zakresie CAD (prowadzone są kursy AutoCAD 2002)
  • Pomiary dużych elementów maszyn: pomiary błędów kształtu i położenia osi zespołu otworów gniazd łożyskowych, zespołu czopów głównych wału korbowego, opracowanie wyników pomiarów z wykorzystaniem nowoczesnych technik obliczeniowych.
  • Konstrukcja i wykonanie maszyn i oprzyrządowania technologicznego: obróbka metalu, przetwórstwo tworzyw sztucznych i gumy, konstrukcja form wtryskowych. tłoczników.
  • Badania technologii przetwarzania energii fal morskich na energię elektryczną,
  • Badania możliwości zastosowania energii fal morskich do ochrony brzegu morza przed tymi falami,
  • Prace konstrukcyjne urządzeń do aktywnej technologii tłumieniu fal morskich zanim dotrą do brzegu,
  • Prace konstrukcyjne urządzeń do przetwarzania energii fal morskich na energię elektryczną.
Autor: Website Administrator