Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Konferencje Konferencja Naukowo-Techniczna EXPLO-DIESEL 2025

Logo organizatorów konferencji EXPLO-DIESEL

PROBLEMATYKA KONFERENCJI

Konferencja EXPLO-DIESEL jest kontynuacją zapoczątkowanej w 1998 roku pod tą samą nazwą Konferencji organizowanej przez Instytut Technicznej Eksploatacji Siłowni Okrętowych w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. W następnych latach Konferencja organizowana była przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, a od 2023 roku organizowana jest przez Wydziały Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Konferencja przeznaczona jest dla wszystkich zajmujących się projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją silników o zapłonie samoczynnym i turbinowych silników spalinowych oraz innych maszyn (np. sprężarek, pomp itd.) oraz urządzeń (np. wirówek, chłodnic, filtrów itd.), które umożliwiają utrzymanie silników w czasie ich eksploatacji.
Celem Konferencji jest umacnianie powiązań nauka–praktyka i współtworzenie krajowego i międzynarodowego forum wymiany informacji o walorach poznawczych i utylitarnych z zakresu projektowania, wytwarzania i szeroko rozumianej eksploatacji silników o zapłonie samoczynnym i turbinowych silników spalinowych w różnych warunkach zewnętrznych, a także tych maszyn i innych urządzeń, których uszkodzenia uniemożliwiają utrzymanie tych silników w ruchu.

Zakres merytoryczny

Konferencji obejmuje:
- Projektowanie i wytwarzanie silników o zapłonie samoczynnym i turbinowych silników spalinowych oraz układów napędu środków transportu z tymi silnikami oraz maszyn i innych urządzeń niezbędnych do utrzymania tych silników w ruchu ze szczególnym uwzględnieniem własności energetycznych i proekologicznych, a także ich trwałości, niezawodności, diagnostyki i bezpieczeństwa funkcjonowania.
- Eksploatacja silników o zapłonie samoczynnym i turbinowych silników spalinowych oraz maszyn i innych urządzeń niezbędnych do utrzymania tych silników w ruchu ze szczególnym uwzględnieniem własności energetycznych i proekologicznych, a także ich trwałości, niezawodności, diagnostyki i bezpieczeństwa funkcjonowania, a przede wszystkim racjonalnego (w tym optymalnego) sterowania procesami ich eksploatacji, w szczególności użytkowania i obsługiwania (w tym systemów sterujących i diagnozujących), analizowania właściwości i przygotowania (obróbki) paliw ciekłych, olejów smarowych, itd.
- Projektowanie, badania i eksploatacja napędowych i generatorowych układów mechatronicznych z wysokosprawnymi maszynami elektrycznymi ze szczególnym uwzględnieniem własności energetycznych i proekologicznych oraz wysokiej efektywności energetycznej.
- Zagadnienia logistyczne i ekonomiczne obejmujące wytwarzanie i eksploatację silników o zapłonie samoczynnym i turbinowych silników spalinowych oraz układów napędu środków transportu z tymi silnikami oraz maszyn i innych urządzeń niezbędnych do utrzymania tych silników w ruchu.

Miejsce i data konferencji

Gdańsk –Nynashamn - Sztokholm – Helsinki – Sztokholm – Nynashamn - Gdańsk
16-20 czerwca 2025


Dalsze informacje w komunikacie nr 1.

Pliki do pobrania:

Autor: j.drzewieniecki

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę